Jak przechowywać AdBlue?

Preparat AdBlue®, czyli roztwór mocznika o stężeniu 32,5%, jak każda substancja chemiczna o ściśle określonych właściwościach, wymaga zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania. O tym, jakie to warunki, a także jakie ryzyko zachodzi w przypadku ich nieprzestrzegania, piszemy poniżej.

Rodzaje zanieczyszczeń AdBlue

Jeśli przechowujesz AdBlue w nieodpowiedni sposób…

…to ryzykujesz, że albo skróceniu ulegnie okres przydatności preparatu, albo wręcz stanie się on niezdatny do użytku. Do głównych zagrożeń należą:

  • temperatura poniżej -11°C;
  • temperatura powyżej +30°C;
  • długotrwała ekspozycja preparatu na światło słoneczne;
  • zanieczyszczenie AdBlue niepożądanymi związkami chemicznymi.

Płyn AdBlue zamarza w temperaturze poniżej -11°C, a jego użycie w tej postaci jest wręcz niemożliwe. Ale nawet gdy rozmrozimy preparat, to nie przywrócimy w pełni jego pierwotnych właściwości. Tym samym reakcje, które powinny zachodzić w katalizatorze SCR, będą dalekie od zamierzonych.

Przegrzanie preparatu (a także długotrwałe wystawienie go na światło słoneczne) również wywołuje niepożądane efekty. Wysoka temperatura powoduje, że w AdBlue zachodzą procesy chemiczne negatywnie wpływające na jakość płynu. To może spowodować m.in. zapchanie wtrysków w układzie SCR i generować niepotrzebne koszty.

W przypadku zanieczyszczenia preparatu również zachodzi ryzyko awarii. Od zwykłego zapchania brudem, po cały szereg niepożądanych reakcji chemicznych.

Do zanieczyszczenia dochodzi zwykle poprzez przechowywanie AdBlue w nieodpowiednich pojemnikach, w których wcześniej znajdowały się paliwa, oleje, smary, parafiny, roztwory zawierające sód, potas, magnez, wapń, fosfor, siarkę, chlor etc. Co ważne: mogą to być nawet czyste pojemniki, ale jeśli będą wykonane z materiału, który wchodzi w reakcję z mocznikiem, wówczas niemal na pewno zamiast czystego chemicznie roztworu mocznika, otrzymamy substancję o niepożądanym składzie, której nie powinno się już używać.

Do materiałów szczególnie niewskazanych do przechowywania AdBlue należą: stal węglowa, żelazo miękkie, miedź, stopy miedzi, cynk, ołów, aluminium oraz jego stopy, magnez oraz jego stopy, a także niklowane tworzywa sztuczne.

jak przechowywać AdBlue?

Jak przechowywać AdBlue prawidłowo?

Aby prawidłowo przechowywać preparat AdBlue, należy trzymać się poniższych zasad:

  • Optymalna temperatura przechowywania AdBlue mieści się w przedziale od 10 do 25°C.
  • AdBlue należy przechowywać w miejscu zacienionym (bez dostępu światła słonecznego).
  • Zbiorniki do przechowywania AdBlue powinny być wykonane z tworzyw sztucznych (np. polietylen, polipropylen, poliizobuten), natomiast akcesoria do tankowania – z tworzyw sztucznych lub stali wysokostopowych i nierdzewnych. I oczywiście wolne od jakichkolwiek zabrudzeń. 

Spełnienie tych wymogów nie będzie specjalnie trudne, jeśli skorzystamy z poniższej opcji:

$
Systemy do tankowania AdBlue® – zbiorniki, dystrybutory

Zbiorniki wraz z systemami do tankowania – wynajmowane od dostawców

Specjalne zbiorniki, dedykowane wyłącznie użytkownikom i dystrybutorom płynu AdBlue, to opcja optymalna, dzięki której zapewnisz preparatowi najlepsze warunki, izolację oraz sterylność. Wygodny i bezpieczny system tankowania również uchroni Cię od niepożądanych przypadków losowych i związanych z nimi strat. Wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność – tak można w skrócie to określić. Tym bardziej, że dzięki temu można jednorazowo zamawiać większe ilości preparatu, a tym samym wynegocjować u dostawcy lepszą cenę.

Zapytaj swojego dostawcy AdBlue o możliwość wynajmu zbiorników wraz z systemem tankowania!

Więcej ciekawych tematów na naszym blogu:

AdBlue jako nawóz?

AdBlue jako nawóz?

SPIS TREŚCI: Czy w ogóle wolno stosować AdBlue jako nawóz? Czy warto stosować AdBlue jako nawóz? Czy opłaca się stosować AdBlue zamiast nawozu? Czy można stosować AdBlue zamiast nawozu RSM zamiennie...

Jakie są kary za brak AdBlue?

Jakie są kary za brak AdBlue?

SPIS TREŚCI: Żarty się kończą, gdy w grę wchodzi emisja AdBlue neutralizuje tlenki azotu, odpowiedzialne za wiele chorób Jak wysokie są kary za brak AdBlue? Warto się zastanowić SPIS TREŚCI: Żarty...

AdBlue jako nawóz?

AdBlue jako nawóz?

SPIS TREŚCI: Czy w ogóle wolno stosować AdBlue jako nawóz? Czy warto stosować AdBlue jako nawóz? Czy opłaca się stosować AdBlue zamiast nawozu? Czy można stosować AdBlue zamiast nawozu RSM zamiennie...

agrola autoryzowany dystrybutor adblue