Jak przechowywać AdBlue?

Preparat AdBlue®, czyli roztwór mocznika o stężeniu 32,5%, jak każda substancja chemiczna o ściśle określonych właściwościach, wymaga zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania. O tym, jakie to warunki, a także jakie ryzyko zachodzi w przypadku ich nieprzestrzegania, piszemy poniżej.

Rodzaje zanieczyszczeń AdBlue

Jeśli przechowujesz AdBlue w nieodpowiedni sposób…

…to ryzykujesz, że albo skróceniu ulegnie okres przydatności preparatu, albo wręcz stanie się on niezdatny do użytku. Do głównych zagrożeń należą:

  • temperatura poniżej -11°C;
  • temperatura powyżej +30°C;
  • długotrwała ekspozycja preparatu na światło słoneczne;
  • zanieczyszczenie AdBlue niepożądanymi związkami chemicznymi.

Płyn AdBlue zamarza w temperaturze poniżej -11°C, a jego użycie w tej postaci jest wręcz niemożliwe. Ale nawet gdy rozmrozimy preparat, to nie przywrócimy w pełni jego pierwotnych właściwości. Tym samym reakcje, które powinny zachodzić w katalizatorze SCR, będą dalekie od zamierzonych.

Przegrzanie preparatu (a także długotrwałe wystawienie go na światło słoneczne) również wywołuje niepożądane efekty. Wysoka temperatura powoduje, że w AdBlue zachodzą procesy chemiczne negatywnie wpływające na jakość płynu. To może spowodować m.in. zapchanie wtrysków w układzie SCR i generować niepotrzebne koszty.

W przypadku zanieczyszczenia preparatu również zachodzi ryzyko awarii. Od zwykłego zapchania brudem, po cały szereg niepożądanych reakcji chemicznych.

Do zanieczyszczenia dochodzi zwykle poprzez przechowywanie AdBlue w nieodpowiednich pojemnikach, w których wcześniej znajdowały się paliwa, oleje, smary, parafiny, roztwory zawierające sód, potas, magnez, wapń, fosfor, siarkę, chlor etc. Co ważne: mogą to być nawet czyste pojemniki, ale jeśli będą wykonane z materiału, który wchodzi w reakcję z mocznikiem, wówczas niemal na pewno zamiast czystego chemicznie roztworu mocznika, otrzymamy substancję o niepożądanym składzie, której nie powinno się już używać.

Do materiałów szczególnie niewskazanych do przechowywania AdBlue należą: stal węglowa, żelazo miękkie, miedź, stopy miedzi, cynk, ołów, aluminium oraz jego stopy, magnez oraz jego stopy, a także niklowane tworzywa sztuczne.

jak przechowywać AdBlue?

Jak przechowywać AdBlue prawidłowo?

Aby prawidłowo przechowywać preparat AdBlue, należy trzymać się poniższych zasad:

  • Optymalna temperatura przechowywania AdBlue mieści się w przedziale od 10 do 25°C.
  • AdBlue należy przechowywać w miejscu zacienionym (bez dostępu światła słonecznego).
  • Zbiorniki do przechowywania AdBlue powinny być wykonane z tworzyw sztucznych (np. polietylen, polipropylen, poliizobuten), natomiast akcesoria do tankowania – z tworzyw sztucznych lub stali wysokostopowych i nierdzewnych. I oczywiście wolne od jakichkolwiek zabrudzeń. 

Spełnienie tych wymogów nie będzie specjalnie trudne, jeśli skorzystamy z poniższej opcji:

$
Systemy do tankowania AdBlue® – zbiorniki, dystrybutory

Zbiorniki wraz z systemami do tankowania – wynajmowane od dostawców

Specjalne zbiorniki, dedykowane wyłącznie użytkownikom i dystrybutorom płynu AdBlue, to opcja optymalna, dzięki której zapewnisz preparatowi najlepsze warunki, izolację oraz sterylność. Wygodny i bezpieczny system tankowania również uchroni Cię od niepożądanych przypadków losowych i związanych z nimi strat. Wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność – tak można w skrócie to określić. Tym bardziej, że dzięki temu można jednorazowo zamawiać większe ilości preparatu, a tym samym wynegocjować u dostawcy lepszą cenę.

Zapytaj swojego dostawcy AdBlue o możliwość wynajmu zbiorników wraz z systemem tankowania!

Więcej ciekawych tematów na naszym blogu:

AdBlue z pojemnika czy z dystrybutora?

AdBlue z pojemnika czy z dystrybutora?

SPIS TREŚCI: Wstęp AdBlue z pojemnika czy z dystrybutora – względy techniczne Dla właścicieli (użytkowników) jednego pojazdu Dla właścicieli flot pojazdów oraz rolników dysponujących parkiem maszyn...

agrola autoryzowany dystrybutor adblue