Jak sprawdzić jakość AdBlue?

Zanim odpowiemy na pytanie „jak”, warto byłoby zadać sobie pytanie „po co”. Oczywiście po to, żeby uniknąć kłopotów. Jeżeli bowiem płyn AdBlue nie będzie spełniać wymaganych norm czystości oraz jakości (a są one dość rygorystyczne), wówczas może dojść (i zazwyczaj dochodzi) do konkretnych awarii, które w konsekwencji generują koszty. Jak sprawdzić jakość AdBlue i uniknąć kłopotów? O tym poniżej.

Zacznijmy od początku, czyli: CZYSTE AdBlue

Płyn AdBlue to nic innego, jak wodny roztwór mocznika o stężeniu 32,5%. Sprawa prosta, ale tylko pozornie. Kluczowym sekretem jakości preparatu są bowiem zarówno jego bezwzględna czystość, jak i precyzyjnie wyważone proporcje. Jedno i drugie musi być potwierdzone certyfikatem deklarującym zgodność z normą ISO 22241. A to wymaga laboratoryjnych wręcz warunków produkcji preparatu.
Jak sprawdzić jakość AdBlue?

Czym można zanieczyścić AdBlue?

Generalnie – wszystkim. Jakikolwiek przypadkowy związek chemiczny lub pierwiastek, jeśli dostanie się do preparatu, jest zanieczyszczeniem, które zadziała na niekorzyść. Do szczególnie niebezpiecznych należą różnego typu związki metali. Zagrożeniem jest także ureaza, czyli enzym powodujący degradację mocznika. Za produkcję ureazy odpowiadają pewne bakterie oraz drożdże. Ważna jest także świeżość AdBlue! Preparat po upływie terminu ważności jest podatny na krystalizację.

Zła jakość AdBlue – konsekwencje

Do najczęstszych należą uszkodzenia pompy oraz zapchanie wtryskiwacza. Pompę i wtryskiwacz zazwyczaj trzeba wymienić. Do tego dochodzi czyszczenie całego układu. W skrajnych wypadkach jednak trzeba się liczyć z wymianą katalizatora SCR. Bo jeśli zamiast czystego roztworu mocznika dostarczymy tam jakieś śmieci, to reakcje chemiczne w katalizatorze będą już zupełnie inne. Raz, że emisja zanieczyszczeń wzrośnie, a dwa – że w katalizatorze zaczną się odkładać substancje, które go w końcu uszkodzą.

$

Dostawy najwyższej jakości płynu AdBlue

Czego należy unikać w szczególności?

  • Przelewania płynu AdBlue do jakichkolwiek zbiorników innych, niż sterylnie czyste pojemniki ze stali nierdzewnej lub polietylenu, zgodne z normą ISO 22241.
  • Przelewania otwartego, ponieważ w jego trakcie mogą dostać się do płynu zanieczyszczenia. Najbezpieczniej jest korzystać z zamkniętych systemów przelewania.
  • Przechowywania płynu AdBlue w skrajnie niskich lub w skrajnie wysokich temperaturach oraz w miejscach nasłonecznionych.
  • Używania płynu AdBlue po upływie terminu ważności.

Jak sprawdzić jakość AdBlue – najprościej

Czasem wystarczy po prostu się przyjrzeć. Jakiekolwiek zmętnienie produktu, lub pojawienie się w nim widocznych zanieczyszczeń – automatycznie wyklucza preparat z użytkowania. Tutaj naprawdę nie ma żadnego marginesu tolerancji. Jedyne substancje, które mają prawo znajdować się w preparacie dodatkowo, to specjalne składniki pomocnicze, pomagające w utrzymaniu stabilności i trwałości roztworu oraz zapobiegające osadzaniu się zanieczyszczeń w systemie SCR. Mogą być one jednak dodawane wyłącznie przez certyfikowanego producenta. I nawet wówczas płyn AdBlue posiada krystaliczną przejrzystość oraz klarowność.

Jak sprawdzić jakość AdBlue – metody zaawansowane

Testy laboratoryjne pozwalają precyzyjnie określić zawartość mocznika oraz wody, a także wykryć wszelkiego typu zanieczyszczenia. Dodatkowo przeprowadzane są także testy na obecność ureazy. Ten enzym nie ma prawa znaleźć się w AdBlue, ponieważ doprowadzi do niepożądanych reakcji chemicznych, pozbawiając preparat jego właściwości. W przypadku posiadania większej ilości preparatu i wątpliwości, co do jego jakości, warto wysłać jego próbki do ekspertyzy laboratoryjnej.

Gwarantowana jakość AdBlue to…

…Jego zakup od wiarygodnego dostawcy, a najlepiej bezpośrednio od certyfikowanego producenta. Zarówno proces produkcyjny, jak też transport i przechowywanie preparatu – wszystko ma wpływ na jego parametry jakościowe.

Więcej ciekawych tematów na naszym blogu:

AdBlue z pojemnika czy z dystrybutora?

AdBlue z pojemnika czy z dystrybutora?

SPIS TREŚCI: Wstęp AdBlue z pojemnika czy z dystrybutora – względy techniczne Dla właścicieli (użytkowników) jednego pojazdu Dla właścicieli flot pojazdów oraz rolników dysponujących parkiem maszyn...

agrola autoryzowany dystrybutor adblue