Jakie jest zużycie AdBlue na 100 km?

Wstęp

W każdej firmie planowanie jest podstawą strategii zarządzania. W firmie, która dysponuje flotą pojazdów, jest to szczególnie istotne, by zapewnić ciągłość pracy. Jeżeli są to pojazdy z silnikami Diesla, to oprócz samego zużycia oleju napędowego, ważnym czynnikiem w planowaniu jest także zużycie płynu AdBlue. Aby móc ten czynnik prawidłowo uwzględnić, należałoby znać odpowiedź na pytanie: jakie jest zużycie AdBlue na 100 km.

Więcej, niż tylko oszczędność…

Od kiedy katalizator SCR stał się obowiązkowym wyposażeniem ogromnej liczby diesli, to automatycznie każdy posiadacz takiego pojazdu musiał zacząć uwzględniać zakupy płynu AdBlue w kosztach utrzymania firmy. Gdy jednak mówimy o flocie, to w grę wchodzi przepływ znacznych środków finansowych i nawet oszczędności rzędu kilku procent są w stanie wygenerować spore kwoty. Na tyle spore, że warto dla nich np. zakupić większą partię preparatu AdBlue po niższej cenie, bezpośrednio od autoryzowanego dystrybutora Adblue. To jest i oszczędność, i wygoda, ale nie mniej istotnym argumentem jest także zabezpieczenie sprawnego funkcjonowania firmy. Wiedząc, jakie jest zużycie AdBlue na 100 km, można zawsze utrzymywać zmagazynowany niezbędny zapas dla wszystkich pojazdów floty.

jakie jest zużycie AdBlue na 100 km

Fehrenkötter – najbardziej miarodajne testy w branży pokazują, jakie jest zużycie Adblue na 100 km w poszczególnych markach samochodów.

Można też dodać, że najbardziej spektakularne. Niemiecka firma Fehrenkötter przeprowadziła bowiem testy samochodów ciężarowych na naprawdę długim dystansie – trwały aż 2,5 roku. Pod uwagę brane były m.in. zużycie paliwa, zużycie AdBlue, pojemność akumulatorów, koszty serwisowania etc. Nas interesuje w tej chwili przede wszystkim zużycie płynu AdBlue. Klasyfikacja na mecie wyglądała następująco:

  1. Mercedes-Benz Actros 2545: 0,89 l/100 km;
  2. MAN TGX 24.440: 0,95 l/100 km;
  3. Scania R450: 1,19 l/100 km;
  4. DAF XF460: 1,36 l/100 km;
  5. Renault Trucks T440: 2,06 l/100 km;
  6. Volvo Trucks FH460: 2,16 l/100 km;
  7. Iveco Stralis AS260S46: 2,30 l/100 km.

Biorąc pod uwagę czas trwania testów, to średnie zużycie AdBlue, które zostało wykazane, jest wynikiem dość wiarygodnym. Różnice, jak widać, są.

$

Dowiedz się więcej o  AdBlue® 

Czy tylko marka i model pojazdu mają wpływ na to, jakie jest zużycie Adblue na 100 km?

Powyższe wyniki należałoby traktować jednak raczej orientacyjnie i bardziej jako wariant minimalny. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w teście brały udział samochody względnie nowe. Tymczasem wraz z wiekiem i przebiegiem zużycie zarówno ON, jak i AdBlue, będzie nieco wzrastać. Przebieg ma nawet większe znaczenie, niż sam wiek pojazdu. Do tego oczywiście trzeba dodać ogólny stan techniczny pojazdu. A jak wszyscy dobrze wiemy: jedna poluzowana śrubka wprawia w ruch efekt domina, w którym po kolei coś złego zaczyna się dziać z wieloma podzespołami. I na koniec – rzecz jasna – istotnym czynnikiem, mającym wpływ na to, jakie jest zużycie AdBlue na 100 km, będzie styl jazdy kierowcy. Analogicznie, jak przy zużyciu paliwa: jeśli ktoś jeździ płynnie, nie szarżuje z prędkością i nie hamuje gwałtownie, to jest to jazda ekonomiczna. Jeżeli ktoś natomiast ma „ciężką nogę”, gwałtownie przyspiesza, by za chwilę hamować, to zużyje więcej oleju napędowego i także AdBlue.

Wracając do planowania…

Nawet, jeśli orientacyjnie potraktujemy te wskazania, jakie jest zużycie AdBlue na 100 km w poszczególnych markach i modelach, to i tak jest to dość cenna informacja, na bazie której można sobie oszacować minimalne rezerwy preparatu, które należałoby zmagazynować. Podkreślmy jednak: należy uwzględnić pewien margines, że pojazdy z naszej floty mogą mieć zużycie nieco większe. I oczywiście należy pamiętać o przeglądach technicznych i o utrzymywaniu samochodów w nienagannym stanie.

Więcej ciekawych tematów na naszym blogu:

AdBlue z pojemnika czy z dystrybutora?

AdBlue z pojemnika czy z dystrybutora?

SPIS TREŚCI: Wstęp AdBlue z pojemnika czy z dystrybutora – względy techniczne Dla właścicieli (użytkowników) jednego pojazdu Dla właścicieli flot pojazdów oraz rolników dysponujących parkiem maszyn...

Jak przechowywać AdBlue?

Jak przechowywać AdBlue?

SPIS TREŚCI: Rodzaje zanieczyszczeń AdBlue Jak przechowywać AdBlue prawidłowo? Zbiorniki wraz z systemami do tankowania – wynajmowane od dostawców SPIS TREŚCI: Rodzaje zanieczyszczeń AdBlue Jak...

AdBlue z pojemnika czy z dystrybutora?

AdBlue z pojemnika czy z dystrybutora?

SPIS TREŚCI: Wstęp AdBlue z pojemnika czy z dystrybutora – względy techniczne Dla właścicieli (użytkowników) jednego pojazdu Dla właścicieli flot pojazdów oraz rolników dysponujących parkiem maszyn...

agrola autoryzowany dystrybutor adblue